Nasz projekt

Ogólny plan akcji:

Znajdujemy kilkoro zapalonych rowerzystów, dysponujących komórkami z Javą i bluetooth. Wyposażamy ich w odbiornik GPS i dobre baterie. Wgrywamy naszą aplikację i wysyłamy wszystkich do lasu. Przy odrobinie szczęścia rowerzystom udaje się zarejestrować trasę wycieczki. Po powrocie siadają do komputera, łączą się z serwisem internetowym i dzielą się informacjami o przebytej trasie. Ścieżka ląduje w bazie danych i od tej pory inni mogą pójść w ślady naszych rowerzystów.

Jaki z tego pożytek, skoro każdy z nas ma dostęp do tysiąca przeróżnych map? Może nie wszyscy wiedzą, ale ścieżki rowerowe są naprawdę kiepsko udokumentowane. Na podstawie odczytów GPS można rejestrować przebywane trasy i budować mapę ścieżek rowerowych, która ułatwi niejedną wakacyjną wyprawę.

W wyniku chorych pomysłów kosqx'a nasz projekt nazywa się Nabuchodonozor (Nebuchadrezzar). Wbrew pozorom nazwa ma chociaż coś wspólnego z tym, co robimy... Wikipedia mówi o Nabuchodonozorze II:

Nabuchodonozor II (? - 562 p.n.e.), król Babilonii w latach 605-562 p.n.e., syn Nabopolassara.

Zasłynął także jako wielki budowniczy. Za jego czasów powstały w Babilonie m.in. brama Isztar, świątynia Marduka Essagila, potrójny mur Babilonu (strategiczna budowla na lewym brzegu rzeki Eufrat, miał 18 km), czy wreszcie ziggurat Etemenanki (biblijna Wieża Babel). Z jego osobą wiąże się podanie o jednym z siedmiu cudów świata starozytnego - "wiszących ogrodach" w Babilonie dla medyjskiej księżniczki - Semiramidy, w tradycji greckiej, żeby żona nie czuła się samotnie na bezgórnej, płaskiej równinie Mezopotamii.

Wielki budowniczy potrzebuje dróg i map, więc przychodzimy mu z pomocą... po kilku tysiącach lat:)

Projekt podzieliliśmy na moduły o równie intrygujących nazwach:

  • Semiramida (Semiramis, Semiramide, Semiramida, Shamiram) - dobra nazwa dla modułu wizualizacji danych. Może będzie tak piękny jak jej wiszące ogrody ;P
  • Gilgamesz (Gilgamesh) jako wielki podróżnik nadaje się na patrona modułu GPS + komórka
  • Marduk (Marduk) najważniejszy bóg babiloński; dla niego zbudowano zikkurat Etemenanki (legendarna wieża Babel). Jest dobry dla modułu obsługi różnych standardów zapisu danych (nmea, gpx, kml, format binarny, itd).
  • Hammurabi (Hammurabi) jako znawca Kodu/Kodeksu (Code of Hammurabi) nadaje się na patrona modułu mielenia danych - najważniejszego z modułów. Predyspozycje:
    • znał się na code (pewno pisał w basicu - ale to były takie czasy, że wybaczymy)
    • wyniósł kult babilońskiego boga Marduka do rangi religii państwowej
    • stworzył imperium i panował nad nim 42 lata